Sve se više u zajednici pokazuje koliko pas pomagač može doprinijeti razvoju djece s teškoćama u razvoju. Takvo osvještavanje zajednice omogućuje djeci i mladima s teškoćama da sigurnije pokazuju svoje napredovanje u samostalnosti te u usvajanju navika i vještina potrebnih za izvođenje određenih radnji i stjecanja novih znanja, što u konačnici dovodi do samopouzdanja i bolje inkluzije.

Korisnici sa psima pomagačima prepoznati su u svojim životnim sredinama, prihvaćeni su te pomažu u edukaciji drugih ljudi s kojima se susreću. Sve više mladih u susretima s korisnicima i psima pomagačima pokazuje empatiju, znatiželju i interes na koji način bi i oni mogli pomoći u samom procesu socijalizacije.

Ovo je dokaz da je ono što radimo izrazito korisno i uspješno. Stoga nastavljamo u tom smjeru provodeći aktivnosti kroz program „Savjetodavna mobilna podrška obiteljima korisnika pasa pomagača u Hrvatskoj“. Riječ je o trogodišnjem programu koji je započeo u lipnju ove godine te smo već u pola godine ostvarili veliki dio ciljeva programa.

Naime, aktivnosti su osim u Zagrebu provedene i u Zagrebačkoj županiji, Splitsko-Dalmatinskoj i Istarskoj županiji. Posjetili smo obitelji korisnika pasa pomagača, ali i procijenili učinke terapijskog psa Dora koji je dio terapijskog tima u KBC-u Split i sudjeluje u potrebnim aktivnostima s djecom koja su na liječenju u bolnici. S obzirom na kratko razdoblje nastojali smo odmah uključiti i druge županije u kojima su korisnici pasa pomagača i terapijskih pasa.

Ovim projektom obuhvaćeni su korisnici u obiteljima, koji već više godina koriste usluge i rade sa psima pomagačima, kako bi nastavili koristiti pse pomagače u svakodnevnim situacijama u kojima su psi pokazali pozitivne rezultate na razvoj njihovih vještina te su korisnici pokazali stečene vještine.

Tijekom provedbe programa u prvih šest mjeseci ostvarena je i suradnja s odgojno-obrazovnim ustanovama, odnosno Centrom za odgoj i obrazovanje Prekrižje i OŠ Mihaela Šiloboda, Sv.Martin pod Okićem. Suradnja se odvijala kroz edukativno-promotivne radionice/predavanja za učenike i stručne timove u navedenim ustanovama.

Povratne informacije ukazuju na opravdanost širenja informacija o humanoj ulozi pasa pomagača za djecu. Također dolazi do boljeg razumijevanja vršnjaka o njihovim potrebama i položaju u školi.

Program financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.