Razvojni put humane uloge pasa vodiča slijepih, a kasnije i drugih pasa pomagača bio je vrlo dinamičan, ali opterećen brojnim preprekama koje su u osnovi imale predrasude i prema osobama s invaliditetom, ali i ulozi pasa u njihovim životima.
No, unatoč tim preprekama uspjeli smo mnogo toga ostvariti i poboljšati u kvaliteti življenja osoba s invaliditetom pa ističemo nekoliko ključnih događaja koji su obilježili više od tri desetljeća postojanja Udruge.
Stoga je važno napomenuti edukaciju stručnog kadra kojoj je prethodio prijevod i prilagodba strane stručne literature u metodama i načinu školovanja pasa vodiča slijepih, a potom njihovo usavršavanje u inozemstvu.
Zatim, uspostavljanje organizacijskog modela za realizaciju procesa od šteneta do obuke korisnika s detaljnom razradom svih faza rada, što je kasnije prošireno na trening pasa pomagača za djecu s teškoćama u razvoju, osobe u invalidskim kolicima i terapijskih pasa.
Izgradnja Centra za pse vodiče i mobilitet
Potom je uslijedilo iznalaženje lokacije, izrada idejnog rješenja, Glavnog projekta te izgradnja Centra za pse vodiče i mobilitet (centar Silver) kroz prvo javnoprivatno partnerstvo Udruge kao dijela civilnog društva, državnih tijela i lokalne vlasti u Gradu Zagrebu.
Vrlo važan događaj je inicijativa Udruge, prihvaćena od Vlade RH, za izradu prvog zakonodavnog okvira – Zakon o kretanju slijepe osobe uz pomoć psa vodiča u 1998. godini, koji je u 2019. godini doživio proširenje na korisnike drugih pasa pomagača kroz Zakon o korištenju psa pomagača.
Podjednako vrijednu ulogu svih ovih godina imaju edukativno-promotivne aktivnosti s višestrukim ciljevima – informiranje i senzibilizacija društva prema korisničkim skupinama pasa pomagača, promicanje i zagovaranje njihovih ljudskih prava, te kroz te aktivnosti uspostavljanje fundraising programa.
Posljednje desetljeće obilježili su projekti financirani sredstvima iz EU fondova. Tako su kroz projekt “Zapošljavanje slijepih osoba – prednost ili nedostatak” educirani poslodavci u sedam hrvatskih županija, što je rezultiralo povećanim brojem zaposlenih korisnika pasa vodiča.
Nadalje, izrađeni su Standardi obuke slijepih u području orijentacije i mobiliteta (tehnika bijelog štapa, vještine svakodnevnog življenja) u okviru projekta „Razvoj mobilne podrške za slijepe osobe u Hrvatskoj“. Program edukacije od 500 sati završilo je 12 osoba te je provedena i obuka 30 slijepih osoba kao praktična provjera stečenih znanja i vještina.
Poboljšanje kvalitete života djece s teškoćama u razvoju
U šest institucija od Pule do Vukovara dodijeljeno šest terapijskih pasa koje stručnjaci različitih profila (rehabilitatori, radni terapeuti, psiholozi, logopedi…) uključuju u svoj profesionalni rad s korisnicima kroz provedbu projekta „Uključivanje terapijskih pasa u rad s djecom s teškoćama u razvoju“. Projektom je obuhvaćeno i školovanje terapijskih pasa te edukacija stručnjaka kroz pet modula od 50 sati.
Paralelno se odvija i školovanje pasa pomagača, što ih Udruga dodjeljuje u obitelji djece s teškoćama u razvoju u cilju unapređenja njihovih razvojnih procesa, te pružaju sve servisne i savjetodavne usluge kako bi se radna uloga njihovih pomagača održala i poboljšala.
U proteklim je godinama programima Udruge bilo obuhvaćeno preko 400 osoba, bilo kroz programe pasa vodiča i drugih pasa pomagača, kao i terapijskih pasa, ili kroz obuku u području orijentacije i mobiliteta slijepih te savjetodavne mobilne podrške obiteljima djece s teškoćama u razvoju – korisnika pasa pomagača.
Svjesnost kolike smo pozitivne promjene unijeli u njihove živote, ispunjava nas zadovoljstvom kako profesionalnim, tako još više ljudskim.
Nešto možeš sam, ali sve mogu ljudi!
U ozračju ratnih zbivanja u prosincu 1990. godine, ali istovremeno i brojnih ideja koje su otvorili demokratski procesi u našoj zemlji, osnovana je Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča i mobilitet. Uz slijepe osobe zainteresirane za pse vodiče, u osnivanje Udruge uključili su se volonteri iz Hrvatskog kinološkog saveza.
Stoga u ulozi osnivačice Udruge i njezine predsjednice, želim najljepše zahvaliti svima koji su u pojedinim vremenskim razdobljima doprinijeli njezinom razvoju – članovima Upravnog odbora, volonterima iz programa socijalizacije, svim zaposlenicima, vanjskim stručnim suradnicima, brojnim institucijama u zemlji koje su podržavale naš rad, velikom broju tvrtki i poduzetnika, a posebno bezbrojnim građanima koji su nas podupirali svojim donacijama! – predsjednica Udruge Mira Katalenić.
I na kraju ovog kratkog osvrta, sve se može sažeti jednom rečenicom – Nešto možeš sam, ali sve mogu ljudi!