Terapijske aktivnosti s terapijskim psom

Tijekom ove jeseni i sljedeće godine nastavljamo s terapijskim aktivnostima uz uključivanje terapijskih pasa za djecu s teškoćama u razvoju (cerebralna paraliza, autizam, hiperaktivnost, intelektualne teškoće, epilepsija, motoričke teškoće, Down sindrom,…), u okviru projekta „Terapijski pas = veselije odrastanje djece“, kojim će biti obuhvaćeno 10 do 12 korisnika.

Aktivnosti s terapijskim psom usmjerene su na poticanje spontanog korištenja onih resursa djeteta koji su nerazvijeni ili zaostaju u razvoju te podizanju motivacije za rad.

Projekt „Terapijski pas = veselije odrastanje djece“ financira Zaklada Hrvatska za djecu.

Ova je objava izrađena uz financijsku podršku Zaklade “Hrvatska za djecu”.  Sadržaj ove objave u isključivoj je odgovornosti Korisnika i ni pod kojim uvjetima ne može se smatrati kao odraz stajališta Zaklade “Hrvatska za djecu”. 

Socijalizacija sedam štenaca

Kroz projekt „Dobrobit udomljenja pasa kroz socijalizaciju“, nastavljaju se aktivnosti vezane uz socijalizaciju štenaca, koja je prethodno ključna za svaki kvalitetan rad sa psom. Tako će sedam socijaliziranih pasa nakon godinu dana učenja osnova poslušnosti, kućnog odgoja i navikavanja na suživot s čovjekom ući u proces školovanja za psa pomagača.

Osim socijalizacije, u okviru ovog projekta provodi se i edukacija studenata Veterinarskog fakulteta s ciljem senzibilizacije i informiranja budućih veterinara o ulozi pasa pomagača, te specifičnosti odnosa psa pomagača i njegovog korisnika (dijete s TUR ili OSI). Uz to ćemo zajednički s Gradom Zagrebom obilježiti Međunarodni dan zaštite životinja.

Projekt„Dobrobit udomljenja pasa kroz socijalizaciju“  financira Grad Zagreb.

Podrška roditeljima/voditeljima pasa pomagača

Provedbom sedam radionica želimo pružiti roditeljima korisnika pasa pomagača edukaciju o vještinama za poticanje aktivnosti za uravnoteženi razvoj djece, kroz projekt „Edukacija roditelja/voditelja pasa pomagača“.

S obzirom na količinu obveza i odgovornosti, potrebno im je jačati kompetencije i osigurati stalnu podršku, posebno iz perspektive uključivanja psa pomagača u aktivnosti s djetetom. Roditelji djece s teškoćama u razvoju često smatraju da ne zaslužuju podršku za sebe, misleći isključivo na potrebe svoje djece.

Projekt „Edukacija roditelja/voditelja pasa pomagača“ financira Grad Zagreb.

Uz terapijskog psa do boljeg mentalnog zdravlja

Kako bi se unaprijedila kvaliteta odrastanja i mentalnog zdravlja djece i mladih, provest ćemo terapijske aktivnosti potpomognute terapijskim psima, u okviru projekta „Unapređenje zdravlja djece i mladih uz podršku terapijskog psa“.

Tako će se uz suportivnu ulogu terapijskog psa te stručnu psihosocijalnu podršku omogućit njihova bolja socijalna uključenost u zajednicu. Aktivnosti će se provoditi u Udruzi, partnerskoj školi OŠ Ivana Mažuranića i zagrebačkim gradskim knjižnicama.

Projekt „Unapređenje zdravlja djece i mladih uz podršku terapijskog psa“ financira Grad Zagreb.

Psi pomagači = sretno djetinjstvo

U sklopu Programa „Savjetodavna mobilna podrška obiteljima korisnika pasa pomagača“ trenutno je obuhvaćeno 33 obitelji s 35 korisnika. Obzirom na različitost njihovih potreba (dijagnoza) psi pomagači u obiteljima pomažu pri zadovoljavanju korisničkih potreba. Aktivnosti koje se provode prvenstveno su one u stjecanju samopouzdanja i poboljšanja samostalnosti u obavljanju svakodnevnih i osobnih životnih aktivnosti.

Program obuhvaća i radionice i aktivnosti s terapijskim psom u posebnim i redovnim razredima osnovnih škola koje su partneri u Programu kao i provođenja radionica u odgojno-obrazovnim ustanovama koje su zainteresirane za takav oblik rada uz terapijskog psa.

Također, Udruga provodi aktivnosti i rad u senzornoj sobi s djecom s teškoćama u razvoju uz terapijskog psa i stručnog voditelja terapijskog psa, a prema zainteresiranosti roditelja i potrebama njihove djece.

Radionice za roditelje djece s teškoćama u razvoju koji su zainteresirani za psa pomagača provode se i u prostorima Udruge te putem ZOOM aplikacije.

Program „Savjetodavna mobilna podrška obiteljima korisnika pasa pomagača“ financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.