Poboljšanje vještina i znanja, samostalno kretanje i stjecanje životno praktičnih iskustava – samo su neki od pozitivnih pomaka koje djeca i mladi s teškoćama u razvoju postižu uz pse pomagače.
A što su sve postigli, pokazali su višegodišnji korisnici pasa pomagača, koji su samostalno govorili o zajedništvo sa svojim psom na Seminaru obitelji korisnika pasa pomagača, jednoj od aktivnosti programa „Savjetodavna mobilna podrška obiteljima korisnika pasa pomagača“.
Djeca i mladi prezentirali su koliko im njihovi najbolji prijatelji pomažu u svakodnevnom životu te tako pokazali veliki napredak u stjecanju vještina, znanja i životno praktičnih iskustava te interesa prema svojoj društvenoj okolini.
Višegodišnji korisnici pasa pomagača čije su najveće potrebe povezane uz motoričke vještine trenutno su polaznici fakulteta, što pokazuje korisnost kontinuiranog Programa mobilne podrške. Djeca i mladi s višestrukim teškoćama pokazuju brži napredak u usvajanju vještina koordinacije, produljene pažnje i koncentracije na zadane aktivnosti.
Napredak je vidljiv i kod djece, novih korisnika, koji su već tijekom prve godine provedbe programa postigli izvanredne rezultate. Dječak s cerebralnom paralizom, koji je isključivo bio vezan za invalidska kolica, sada uz pomoć hodalice samostalno šeće svog novog prijatelja – psa pomagača. A djevojčica koja boluje od epilepsije od dolaska psa pomagača više nema epileptične napadaje u snu, koji su dotada bili vrlo česti.
Obitelji se teško snalaze
Velika je potreba za ovakvim aktivnostima jer su teškoće sve prisutnije kod djece, a rezultati koje postiže rad s psima pomagačima daje kvalitetnije i brže usvajanje komunikacijskih, govorno jezičnih i socijalno prihvatljivih vještina i znanja.
Obitelji se uglavnom moraju same snalaziti u različitim situacija koje često i ne razumiju, pa upravo ovaj program osigurava pomoć u svakom segmentu života jer roditelji djece s teškoćama u razvoju nemaju drugu alternativu ovakvom načinu podrške.
Povećanje brojnosti djece s teškoćama ukazuje i na potrebu uključivanja terapijskih timova s terapijskim psima u redovite programe škola zbog prisutnosti većeg vršnjačkog nasilja i poremećaja u ponašanju djece. Tako je u Makarskoj u rad „Društva za poboljšanje življenja Mucrum“ uključen terapijski pas Tira.
Sve veća svjesnost i senzibilizacija u zajednici
Sve se više u zajednici uočava osvještavanje okoline o korisnosti i potrebi pasa pomagača, koji kroz program „Savjetodavna mobilna podrška obiteljima korisnika pasa pomagača“ omogućuju djeci i mladima s teškoćama da u okruženju mogu sigurnije pokazati svoje napredovanje u samostalnosti, usvajanju navika i vještina potrebnih za izvođenje određenih radnji i stjecanje novih znanja.
Edukativne radionice u odgojno-obrazovnom sustavu kontinuirano pokazuju bolju senzibiliziranost, kako učenika tako i stručnog osoblja u odnosu na prava i potrebe djece s teškoćama u razvoju i njihovu integraciju u društvo.
Obzirom na aktualno inkluzivno obrazovanje, društvo prepoznaje potrebe djece s teškoćama u razvoju što korisnicima pasa pomagača olakšava pristup i snalaženje u školi kao mikro sredini. To u konačnici dovodi do bolje inkluzije u njihovoj sredini. Korisnici sa psima pomagačima prepoznati su i prihvaćeni u svojim životnim sredinama te pomažu u edukaciji i drugih ljudi s kojima se susreću.
Program Savjetodavna mobilna podrška obiteljima korisnika pasa pomagača u Hrvatskoj financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.